Naisia pelottaa huomattavasti enemmän ulkoilla metsässä kuin miehiä – ”On tässä mietittävää”
Metsässä ulkoiluun liittyviä pelkoja esiintyy enemmän kaupungeissa asuvilla kuin maalaiskunnissa asuvilla.
Metsä ulkoileminen ja oleskelu tekee ihmisille hyvää ja sillä voi olla uskomattomia terveysvaikutuksia. Enemmistö suomalaisista, yhdeksän kymmenestä, liikkuu metsässä turvallisin mielin, mutta pientä osaa se kuitenkin pelottaa, selviää Suomen Ladun teettämästä kyselytutkimuksesta.
Taloustutkimuksella teetetyn kyselyn mukaan naisia metsässä ulkoilu pelottaa selvästi enemmän kuin miehiä. Kyselyssä yksi nainen kuudesta myönsi, että metsässä voi pelottaa, kun miehistä samoin koki vain kaksi prosenttia.
”Yllättävää oli, että metsässä ulkoilu pelotti huomattavasti enemmän naisia kuin miehiä”, Suomen Ladun toiminnanjohtaja Eki Karlsson toteaa tiedotteessa.
”Suomen Ladulla ja muilla ulkoilujärjestöillä on tässä mietittävää, miten voisimme vahvistaa suomalaisnaisten metsään menemisen rohkeutta”, hän jatkaa.
Hiipparit, pimeä ja pedot pelottavat
Suomalaisten pelot metsässä ulkoilun suhteen liittyvät yleisimmin epäilyttäviin hiippareihin, petoeläimiin ja pimeään. Lisäksi tutkimuksessa selvitettiin, pelottaako eksyminen, punkit, metsästys. loukkaantuminen, maastopyöräily tai moottorikelkkailu.
Suomen Ladun mukaan epämääräisten hiipparien pelko on ulkoilun este useimmiten Pohjois- ja Itä-Suomessa sekä Helsingissä ja Uudellamaalla. Pohjois- ja Itä-Suomessa sekä kaupungeissa asuvia pelottavat myös enemmän pedot ja punkit, kun taas pimeää pelätään useammin maalaiskunnissa kuin kaupungeissa.
Eniten pelkoja kokivat 15-24-vuotiaat vastaajat, kun taas 50-64-vuotiaat liikkuvat metsässä turvallisimmin mielin. Lisäksi kyselytutkimuksessa ilmeni, että metsässä ulkoiluun liittyviä pelkoja esiintyy keskimäärin enemmän kaupungeissa kuin maalaiskunnissa asuvilla.
Vaikka metsässä liikkumiseen liittyy erilaisia pelkoja, on pelko hyvin harvoin esteenä metsässä ulkoilulle. Kaksi kolmesta (66 %) pelkoa kokevasta vastaajasta sanoi, ettei pelko estänyt ulkoilua.
Taloustutkimuksella teetettyyn Suomen Ladun kyselyyn haastateltiin puhelimitse 500 suomalaista, jotka olivat iältään 15-79-vuotiaita. Tutkimus totetettiin 2.-3. marraskuuta 2020 ja sen virhemarginaali on noin ±3 prosenttiyksikköä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pian tästä tutusta tunteesta voi saada diagnoosin
- Tutkijat löysivät keinon, joka piristää ikäihmisten muistia – jo yksi kerta viikossa auttaa
- Onko tämä tunne tuttu krapulassa? Kardiologi kehottaa ottamaan vakavasti
- Gynekologi kertoo vähän puhutusta muutoksesta, joka voi tulla iän myötä
- 5 romanttista kliseetä, jotka eivät vastaa todellisuutta
- 10 merkkiä siitä, että parisuhteesi on tulossa tiensä päähän
- 10 asiaa, jotka vain isosisarusten kanssa kasvaneet ymmärtävät
- Tuttu mauste pitää muurahaiset loitolla – tehokas mutta myrkytön niksi
- Näihin asioihin moni nainen toivoisi jälkikäteen muutosta
- Tutkimus: tämä puheenaihe tappaa treffitunnelman nopeasti
- Käytätkö piilolinssejä? Tämä virhe voi pahimmillaan sokeuttaa
- Harvinainen oireyhtymä voi saada sinut humalaan ilman alkoholia – tästä on kyse
- Mikä on paras ikä hankkia lapsi? Tutkimus antaa yllättävän tarkan vastauksen
- Etenkin iäkkäillä päiväunet voivat paljastaa kohonneen riskin kuolleisuuteen
- Tyvisolusyöpä kehittyy hitaasti ja salakavalasti – tällainen muutos iholla kannattaa tutkituttaa
- 10 merkkiä siitä, että parisuhteesi on tulossa tiensä päähän
- Haluatko eroon vatsarasvasta? Näin onnistut askel kerrallaan
- Yli 50-vuotias? Kokeile tätä tuolitestiä – tulos voi paljastaa karun totuuden terveydestäsi
- Harva nainen kehtaa tunnustaa seksifantasioitaan – moni niistä on myös miesten mieleen
- Käytätkö sähköhammasharjaa? Tämä ällöttävä asia jää monelta huomaamatta