Näin korona-aika vaikuttaa suomalaisten seksielämään – ”Ei ihme, ettei elämä ja erotiikka ole entisellään”
Koronalla on vaikutukset myös siihen, mitä suomalaisten sängyissä tapahtuu.
Suomalaisten seksielämä vaikuttaisi hiipuneen koronakriiisin aikana, ilmenee Huippukiva.fi:n tutkimuksesta. Taloustutkimuksella teetetyn tutkimuksen mukaan 13 prosenttia parisuhteessa elävistä kertoo seksin vähentyneen ja 74 prosenttia kertoo määrän pysyneen ennallaan.
Kun vain seitsemän prosenttia kertoo seksin lisääntyneen, on nettotulos Huippukiva.fi:n mukaan koko väestön tasolla selvästi alijäämäinen. Alle 25-vuotiailla seksi on kuitenkin selvästi lisääntynyt korona-aikana.
Tutkimuksessa paljastui, että eniten seksi on vähentynyt 35-49-vuotiaiden ikäryhmässä, pääkaupunkiseudulla sekä kotiäitien ja -isien keskuudessa. Seksin vähentymiseltä eivät ole säästyneet niin lapsiperheessä elävät kuin sinkutkaan.
Tutkimusjohtaja Juho Rahkonen Taloustutkimukselta kertoo, että suomalaisten seksielämän hiipuminen johtuu todennäköisesti virikkeiden uupumisesta. Rahkosen mukaan aivot ovat tärkein sukupuolielin, jotka nuutuvat ilman virikkeitä.
”Neljän seinän sisällä tuskin monikaan pääsee ihailemaan minihameen vilahdusta tai salilla treenaavan atleetin veistoksellisia muotoja; ei ole silmäpeliä satunnaisen ohikulkijan tai kahvilan nätin tarjoilijan kanssa. Ylipäänsä eristäytyminen laskee hormonitasoja, vetäydytään homssuiseen villasukka-aamutakkimoodiin. Siihen kun yhdistetään tartuntapelon ja taloudellisen epävarmuuden aiheuttama hämmennys, ei ihme, että elämä ja erotiikka eivät ole entisellään”, Rahkonen tiivistää.
Myös itsetyydytys laskenut erillään puolisostaan olevia lukuun ottamatta
Vaikka suomalaisten seksielämät ovat hiipuneet, on silti enemmistö (56%) melko tai erittäin tyytyväisiä seksielämäänsä, kun tyytymättömiä on vajaa kolmannes (30%). Huippukiva.fi:n mukaan tyytyväisimpiä ovat nuoret, alle 25-vuotiaat sekä parisuhteessa olevat.
Tutkimuksen mukana myös itsetyydytys on vähentynyt. Miehillä vähennystä on kuusi prosenttia ja naisilla viisi prosenttia.
Poikkeuksen tähän tekevät ”Olen parisuhteessa, mutta koronan takia erilläni puolisostani” -ryhmään kuuluvat. Huippukiva.fi:n mukaan heillä itsetyydytys on noussut peräti viidenneksen (20%).
Tutkimuksessa selvitettiin suomalaisten pornon kulutustakin. Miehistä hieman vajaa puolet (48%) kertoo käyttäneensä nettipornoa, kun taas naisten vastaava luku on vain 13 prosenttia.
Innokkaimpia nettipornon käyttäjiä ovat 18-24-vuotiaat ja suosituinta nettiporno on Etelä-Suomessa.
Korona herättää huolta ja hämmennystä
Tutkimuksessa selvitettiin myös suomalaisten tuntemuksia koronaviruksesta: minkälaisia tuntemuksia korona vastaajissa herättää? Huippukiva.fi:n mukaan päällimmäiseksi nousivat huoli, hämmennys ja ärtymys.
Lauri Hänninen Huippukiva.fi:stä kertoo, että elämän rytmin nopea muuttuminen ja tilanteen epävarmuus vaikuttavat luonnollisesti seksihaluihin.
”Kun lisäksi lapset ovat monella perheellä jatkuvasti kotona, on seksille ja itsetyydytykselle entistä vaikeampi löytää tilaa. Ihmisten tilanne on todella vaihteleva, toisille tämä on myös mahdollisuus hellittää hieman normaalista työaikataulusta ja jopa huomata läheisimmät uudelleen. Osalle taas on valitettavasti aiheutunut suuria murheita, joista selviytyminen vie kaikki voimat”, hän sanoo.
”Jos oma tilanne sallii, kannattaa kokeilla, syttyisikö halu seksiä aloittamalla. Vaikka ei tekisikään hirmuisesti mieli, niin läheisyys, ihon kosketus ja lämpö rauhoittavat ja poistavat stressiä. Seksihetki yksin tai yhdessä voi olla terveellinen pako ja loma hetkeksi kaiken koronauutisoinnin keskeltä. Useimmat tietävät, että hyvän seksin jälkeen aurinko paistaa kirkkaammin ja isotkin huolet ovat hieman pienempiä”, Hänninen lisää.
Intensiivisemmästä täysin lopahtaneeseen seksielämään
Huippukiva.fi:n teettämässä tutkimuksessa vastaajat saivat kertoa myös omin sanoin, minkälaisia muutoksia seksin harrastamisessa, määrässä tai laadussa on tapahtunut viimeisten kahden viikona aikana koronakriisin takia. Osalla vaikutus on ollut positiivinen – jopa koronavauva on tekeillä – mutta monet vastajaat kertoivat negatiivisista vaikutuksista seksielämään.
Näin suomalaiset kertoivat korona-ajan vaikuttaneen seksielämään:
- ”Loppunut toistaiseksi kokonaan, koska lapsi on koko ajan kotona.”
- ”Yleinen stressitaso ja ahdistuneisuus vie kiinnostuksen ja vähentää halukkuutta.”
- ”En voi tavata kumppania ollenkaan, koska asumme Uudenmaan rajan eri puolilla, eli seksiä ei ole.”
- ”Seksihalut ailahtelevat niin kuin muukin mieliala.”
- ”Loppunut kokonaan.”
- ”Merkittäviä (muutoksia). Itsetyydytys on tällä hetkellä mahdotonta ja kumppanin kanssa seksi takkuaa, koska riitelemme jatkuvasti pienistä asioista.”
- ”Väsymys vie voimat. Monien ruokien tekeminen perheelle, etätyö ja siinä sivussa kotiopettajana toimiminen yhdistettynä siivoustarpeen lisääntymiseen tekee sen, että illalla nukahtaa sohvalle.”
- ”Olen niin poikki pitkän päivän jälkeen yksin lasten kanssa, etten aina jaksa mitään, vaikka mies haluaisi.”
- ”Tilanne aiheuttaa stressiä, ärtyneisyyttä ja kireyttä. Aikaa olisi tavallista enemmän, mutta ei haluta.”
- ”Enemmän tullut harrastettua pikaseksiä kuin pitkiä nautintoja.”
- ”Intensiivisempää, kiihkeämpää!”
- ”Enemmän yhteistä kotiaikaa ja näin ollen seksiäkin.”
- ”Olemme harrastaneet huomattavasti enemmän seksiä, oka laadullisesti kyllä parasta ikinä. Se on tällä hetkellä päivittäistä ja useaan kertaan.”
- ”Olemme lopettaneet ehkäisyn ja teemme nyt ”koronavauvaa!”
Taloustutkimuksella teetettyyn tutkimukseen vastasi 1 264 ihmistä 30.-31.3.2020 internetpaneelissa. Tulokset painotettiin iän, sukupuolen ja asuinpaikan mukaan väestötiloja vastaaviksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jos nämä asiat muistuvat mieleen vasta jouluaattona, olet jo pahasti myöhässä
- Mistä on täydellinen mies tehty? Naiset avasivat sanaisen arkkunsa
- Tunteellisen ihmisen selviytymisopas – 9 vinkkiä, joilla saat itkun loppumaan tarpeen tullen
- Miesten ja naisten käsitys viehättävyydestä eroaa radikaalisti – tutkimus näyttää miten
- Jos tunnistat nämä 18 merkkiä, sormus ei ehkä koskaan päädy vasempaan nimettömääsi
- Oletko keskivertoa älykkäämpi? Nämä 10 merkkiä paljastavat sen arjessa
- Tukala olo pikkujoulujen jälkeen? Näiden 7 vinkin avulla selätät turvotuksen
- Tutkimus paljastaa, minkä ikäisiä naisia miehet pitävät viehättävimpinä – tulos on monen mielestä jopa häiritsevä
- 18 tilannetta, joita nainen sietää suhteessa aivan liian usein – miehiltä ei kannata odottaa samaa
- 15 lausetta, jotka lopettavat epäasiallisen käytöksen sekunnissa
- Tutkimus paljastaa, minkä ikäisiä naisia miehet pitävät viehättävimpinä – tulos on monen mielestä jopa häiritsevä
- 15 lausetta, jotka lopettavat epäasiallisen käytöksen sekunnissa
- Miehet kertovat rehellisesti, miksi ovat sinkkuja – samat teemat toistuvat vastauksissa
- Ihmiset, joilla on heikko itsetunto, tekevät usein nämä 5 asiaa huomaamattaan
- 18 tilannetta, joita nainen sietää suhteessa aivan liian usein – miehiltä ei kannata odottaa samaa
- Jääkö sänky sinulta usein petaamatta? Näistä luonteenpiirteistä se voi kertoa
- Jos tunnistat nämä 18 merkkiä, sormus ei ehkä koskaan päädy vasempaan nimettömääsi
- Tiettyjen ruokien syöminen illalla tekee unista levottomampia – kierrä nämä kaukaa
- Oletko keskivertoa älykkäämpi? Nämä 10 merkkiä paljastavat sen arjessa
- Saunominen tukee hyvinvointia monella tavalla – tässä 10 tärkeintä syytä