”Ihmisillä on suuri tarve yhteisöllisyyteen” – Luonnonkukkien päivänä retkeillään vesien äärellä
Sunnuntaina 20. kesäkuuta vietetään Luonnonkukkien päivää.
Koronatilanteen takia Luonnonkukkien päivää vietettiin viime vuonna nauttien oman pihan ja lähiluonnon kukkaloistosta, mutta tänä vuonna järjestetään taas opastettuja kasviretkiä. Suomen luonnonsuojeluliiton mukaan retkiä järjestetään yhteensä 44 eri puolilla Suomea ja kaksi retkeä järjestetään muuna päivänä.
”Korona-ajan rajoitusten jälkeen ihmisillä on suuri tarve yhteisöllisyyteen, yhdessä tekemiseen ja luonnosta nauttimiseen, vaikka muutoin pandemian aikana yksin tai pienessä ryhmässä luonnossa liikkuminen on lisääntynyt”, Hannu Klemola Suomen luonnonsuojeluliitosta arvelee.
”Järjestetyt retket ovat hyvä kanava lisätä tietoa niin kasvien kuin lisääntymispuuhissa olevien lintujen ja muiden eläinten huomioimisesta kesäisessä maastossa liikkuessamme”, hän jatkaa.
Retket ovat maksuttomia, ne kestävät yleensä kahdesta kolmeen tuntia ja niitä vetää vapaaehtoinen opas. Luonnonsuojeluliiton mukaan järjestäjät muistuttavat hyvästä käsihygieniasta ja turvaväleistä ja suosittelevat maskien käyttöä.
18 vuotta kestänyt perinne
Suomessa Luonnonkukkien päivää on vietetty vuodesta 2003 alkaen, mutta päivän juuret ovat Tanskassa, jossa sitä on vietetty vuodesta 1988 lähtien. Päivän tavoitteena on kasvituntemuksen ja -harrastuksen edistäminen sekä yhteisten luontokokemusten tarjoaminen mahdollisimman monelle.
Teemapäivällä on vuosittain vaihtuva teemalaji, joka tänä vuonna on näyttävä keltakurjenmiekka. Se on valittu teemalajiksi Suomen luonnonsuojeluliiton Vapauta virrat -teemavuoden kunniaksi.
Keltakurjenmiekan näkemiseksi Luonnonkukkien päivän retket suunnataan jokien ja järvien tai terveleppäkorpien äärelle. Löydät teemapäivän retket listattuna Suomen luonnonsuojeluliiton sivuilta täältä, ja voit osallistua päivään myös sosiaalisessa mediassa aihetunnisteilla #luonnonkukat ja #luonnonkukkienpaiva sekä Facebook-sivulla täällä.
Luonnonkukkien päivän järjestävät yhteistyössä Suomen luonnonsuojeluliitto ry, Suomen biologian seura Vanamo ry, Societas pro Fauna et Flora Fennica rf, Metsähallitus Luontopalvelut, Luonnontieteellisen keskusmuseon kasvitieteen yksikkö, Suomen ympäristökeskus sekä Biologian ja maantieteen opettajien liitto BMOL ry.
LUE MYÖS:
- Näitä 10 virhettä kannattaa välttää kuukautisten aikaan – lisäävät turvotusta ja nostavat painoa
- Yllätä kumppanisi uudella suutelutekniikalla – uutta kipinää suhteeseen
- Älä sorru näihin eron jälkeen – 10 asiaa, jotka vain vaikeuttavat eteenpäin pääsemistä
- Näistä oudoista oireista naiset arvasivat olevansa raskaana
- 6 syytä, miksi kannattaa valita vanhempi mies kumppaniksi
- Onko ryhtisi päässyt huonoksi? 6 helppoa keinoa sen korjaamiseen
- Meneekö työ usein kumppanin edelle? Näillä 7 keinolla estät sitä pilaamasta parisuhdettasi
- Etkö saa mitään aikaiseksi? Näillä 10 keinolla pakotat itsesi hommiin
- Palelevat kädet ja jalat voivat kieliä heikosta ääreisverenkierrosta – syynä voi olla hoitoa vaativa sairaus
- Tällainen kumppani on haluttua tavaraa – katso, täsmääkö kuvaus sinuun
- Pussaatko lastasi huulille? Lastenpsykologi lopettaisi tavan heti
- Suomalaisten avioliitot päättyvät usein juuri tässä iässä – taustalla on tuttu ilmiö
- Yksi pieni temppu suudellessa saa miehen janoamaan lisää
- Viihdytkö kotona omissa oloissasi? 11 asiaa tekevät siitä yllättävän hyvän valinnan
- Tällainen kumppani on haluttua tavaraa – katso, täsmääkö kuvaus sinuun
- Joka viides suomalainen arkailee ehdottaa tätä makuuhuoneessa – vaikka haaveilee siitä
- Syy, miksi puhdistusainetta ei kannata suihkauttaa suoraan pinnalle
- Paleltaako sinua jatkuvasti? Näihin asioihin lääkäri kiinnittäisi huomiota
- Olet takuulla yli 40, jos nämä asiat löytyvät kotoasi
- Nainen voi kyllästyä suhteessa asiaan, jota mies tuskin tulee edes ajatelleeksi