Suomalaiset ovat lemmikkikansaa: Lemmikistä ei luovuta edes miljoonasta eurosta – moni miettii lemmikkiään useammin kuin kumppaniaan
Uusi tutkimus on valottanut lemmikkien merkitystä suomalaisille.
Suomalaiset ovat lemmikkikansaa, osoittaa lemmikkieläintarvikkeita myyvän Mustia ja Mirri -ketjun teettämä tutkimus. Tutkimuksen mukaan suomalaiset pitävät lemmikkejään tasavertaisina perheenjäseninä, joiden kanssa jaetaan niin arki kuin vapaa-aika.
Lemmikkien kanssa suunnitellaan esimerkiksi kesäloma-aktiviteetteja, kuten matkustelua (26%) ja patikointia (19%). Kolme neljästä (74%) puolestaan kertoi viettävänsä päivittäiset kahvitaukonsa lemmikkinsä seurassa.
Noin puolet vastaajista myönsi tuntevansa huonoa omatuntoa, kun joutuu jättämään lemmikkinsä yksin kotiin. Noin neljännes vastaajista puolestaan tunnusti miettivänsä lemmikkiään useammin kuin omaa kumppaniaan.
Tutkimuksen mukaan valtaosa muistaa lemmikkejä juhlapäivinä. 81 prosenttia vastaajista kertoi ostavansa joululahjan lemmikilleen ja 73 prosenttia kertoi juhlivansa lemmikkinsä syntymäpäivää.
Lemmikkien korvaamattomuudesta kertoo myös se, että yli 60 prosenttia vastaajista ei vaihtaisi lemmikkiään edes miljoonaan euroon.
Hyvinvointi otetaan vakavasti
Monissa suomalaisissa kodeissa on ainakin yksi lemmikki. Tutkimukseen vastanneet perustelivat lemmikin hankintaa muun muassa sillä, että lemmikki tuo iloa arkeen.
Lemmikkien hyvinvointi otetaan suomalaisten keskuudessa vakavasti. Mustin ja Mirrin teettämän tutkimuksen mukaan yli puolet vastaajista tukeutuu kasvattajan, lemmikkiliikkeen tai eläinlääkärin ruokintasuosituksiin.
Noin neljännes vastaajista puolestaan etsii lisätietoa lemmikkien ruuasta verkosta ennen ostopäätöksen tekemistä. Myös lemmikkien turvallisuuteen liittyvät seikat, kuten heijastinliivien käyttö pimeällä sekä lemmikin suojaaminen kylmältä säältä ja helteeltä koettiin tärkeäksi.
Jos lemmikin hoitoon tai muihin asioihin liittyviä kysymyksiä ilmenee, kääntyy noin neljännes kasvattajan puoleen. Vajaa viidesosa vastaajista puolestaan kertoi hankkineensa tietoa tuttavapiiristään ja osa kertoi etsivänsä lisätietoa kirjoista (17 prosenttia) tai lemmikkiaiheisista Facebook-ryhmistä (10 prosenttia).
Mustin ja Mirrin teettämän kyselytutkimuksen toteutti YouGov ja siihen haastateltiin 1 008 suomalaista lemmikinomistajaa, jotka olivat yli 18-vuotiaita. Tutkimus toteutettiin 21.2.-2.3.2022 CAWI-tutkimusmenetelmän avulla.
LUE MYÖS:
- 6 syytä, miksi kannattaa valita vanhempi mies kumppaniksi
- Onko ryhtisi päässyt huonoksi? 6 helppoa keinoa sen korjaamiseen
- Meneekö työ usein kumppanin edelle? Näillä 7 keinolla estät sitä pilaamasta parisuhdettasi
- Etkö saa mitään aikaiseksi? Näillä 10 keinolla pakotat itsesi hommiin
- Palelevat kädet ja jalat voivat kieliä heikosta ääreisverenkierrosta – syynä voi olla hoitoa vaativa sairaus
- Tällainen kumppani on haluttua tavaraa – katso, täsmääkö kuvaus sinuun
- Suomalaisten avioliitot päättyvät usein juuri tässä iässä – taustalla on tuttu ilmiö
- Miksi niin moni pelkää sanoa tätä kumppanilleen, vaikka seuraukset voivat olla hyvät?
- Sukkien jättämät rannut kertovat jalkojen turvotuksesta – vaivaan on yksinkertainen apu
- Paleltaako sinua jatkuvasti? Näihin asioihin lääkäri kiinnittäisi huomiota
- Pussaatko lastasi huulille? Lastenpsykologi lopettaisi tavan heti
- 11 asiaa, jotka lapset hoitivat ennen aivan itse – nykyään moni vanhempi tekee ne heidän puolestaan
- Yksi pieni temppu suudellessa saa miehen janoamaan lisää
- Viihdytkö kotona omissa oloissasi? 11 asiaa tekevät siitä yllättävän hyvän valinnan
- Tällainen kosketus tuntuu erityisen hyvältä – ja saa janoamaan lisää
- Joka viides suomalainen arkailee ehdottaa tätä makuuhuoneessa – vaikka haaveilee siitä
- Syy, miksi puhdistusainetta ei kannata suihkauttaa suoraan pinnalle
- Paleltaako sinua jatkuvasti? Näihin asioihin lääkäri kiinnittäisi huomiota
- Olet takuulla yli 40, jos nämä asiat löytyvät kotoasi
- 8 merkkiä siitä, että suhteellanne on hyvät edellytykset kestää läpi elämän