Lähes joka kolmas suomalainen on huolissaan ikääntymisestä, paljastaa kysely
Kyselyn mukaan huoli lisääntyy, kun vastaajan ikä karttuu.
Noin 30 prosenttia 16-80-vuotiaista suomalaisista tuntee turvattomuutta ikääntymisestään, selviää Nutricia Medicalin teettämästä kyselystä. Vain viisi prosenttia kyselyyn osallistuneista kokee, että vanheneminen Suomessa on täysin turvallista.
Kyselyssä ilmeni, että huoli lisääntyy, kun vastaajan ikä karttuu. 56-80-vuotiaista peräti 37 prosenttia on huolissaan vanhenemisesta Suomessa.
”Kyselyssämme emme selvittäneet niinkään huolen aiheita vaan enemmän ihmisten yleisiä tuntemuksia ikääntymisestä. Yksi syy huoliin saattaa olla ihmisten käsitys vanhustenhuollon tilasta, josta on viime aikoina keskusteltu paljon”, Nutricia Suomen Medical Affairs Manager Carina Kronberg-Kippilä sanoo tiedotteessa.
Kyselyn mukaan suomalaisista lähes puolet (47%) on huolissaan vanhustenhoidon tilasta pitkäaikaishoidon laitoksissa ja hoivakodeissa.
”Yksi tärkeä asia vanhustenhuollon kehittämisessä olisi puuttua ikääntyneiden vajaaravitsemukseen. Se on hyvin paljon luultua yleisempää, ja tutkimusten valossa jopa 55 % suomalaisista pitkäaikaishoidon asiakkaista on vajaaravittuja”, Kroberg-Kippilä toteaa.
”Se tekee ikääntyneiden päivittäisestä elämästä hankalampaa ja lisää tuen tarvetta. Vajaaravitsemus haittaa niin ikääntyneiden kuin heidän omaistensakin elämänlaatua ja on lisäksi merkittävä kuluerä yhteiskunnallemme”, hän jatkaa.
Kroberg-Kippilän mukaan puuttumalla vajaaravitsemukseen voitaisiin parantaa niin ikääntyneiden elämänlaatua kuin saavuttaa merkittäviä säästöjä.
”Yhä useampi tutkimus on osoittanut, että kliininen ravitsemus on muuta hoitoa tukevaa. Sen avulla voidaan merkittävästi edistää sairauksista toipumista ja lisätä ikääntyneiden selviytymiskykyä niin kotona kuin hoivakodeissakin”, hän kertoo tiedotteessa.
Maailman terveysjärjestö WHO:n mukaan toimintakyky tulisi ottaa mieluummin ikääntyneiden terveyden mittariksi kuin sairauksien puute. WHO tunnustaa ravitsemuksen merkityksen osana hyvää ikääntymistä ja korostaa, että se tulisi tuoda osaksi terveys- ja sosiaalijärjestelmää.
Täydennysravintovalmisteita markkinoivan Nutricia Medicalin teettämään kyselyyn vastasi tuhat suomalaista SynoIntin internet-paneelin kautta kesäkuun 2019 lopulla. Otos oli väestöä demografisesti edustava.
LUE MYÖS:
- Älä aloita siivousta imuroimalla, vaikka se tuntuisi luontevalta
- Olitpa kuinka fiksu tahansa, nämä tavat saavat sinut näyttämään idiootilta
- Syy, miksi puhdistusainetta ei kannata suihkauttaa suoraan pinnalle
- Hyväkin äiti voi tuntea epäonnistuneensa kuultuaan nämä 6 lausetta
- Lapsi muuttaa lähes kaiken – ota nämä 8 asiaa huomioon ennen päätöstä
- Tärkeä kysymys, joka jokaisen naisen kannattaisi kysyä äidiltään – vastaus voi kertoa omasta tulevaisuudesta
- Isoäidilläni oli tapana sekoittaa merisuolaa tiskiaineeseen – vuosien jälkeen hoksasin niksin idean
- Haluatko menestyä ja tienata hyvin? Aloita aamusi näillä 8 tavalla
- Harva suomalainen välttyy tältä suun ongelmalta – näin ehkäiset sitä
- Pussaatko lastasi huulille? Lastenpsykologi lopettaisi tavan heti
- Vielä tänäkin päivänä mummo kaataa vehnäjauhoja tiskialtaaseen – vanha niksi toimii yhä
- Pussaatko lastasi huulille? Lastenpsykologi lopettaisi tavan heti
- Nainen, tuskailetko ylähuulen karvojen kanssa? Näin pääset niistä eroon
- Miksi aikuinen lapsi katkaisee välit vanhempiinsa? Taustalla toistuvat nämä 11 asiaa
- Lempivärisi paljastaa, millainen olet parisuhteessa – katso, osuuko kuvaus sinuun
- 11 asiaa, jotka lapset hoitivat ennen aivan itse – nykyään moni vanhempi tekee ne heidän puolestaan
- Yli 60-vuotiaiden parisuhteissa yleistyy ratkaisu, joka lisää onnellisuutta
- 11 merkkiä siitä, ettei miehesi ole enää yhtä kiinnostunut sinusta kuin ennen
- 5 asiaa, jotka yhdistävät pareja, jotka pysyvät yhdessä vaikeinakin aikoina
- Jos mies toistelee näitä lauseita, hänellä saattaa olla jotain salattavaa