Bo LKV tarjoaa uudenlaista kiinteistönvälitystä Suomessa

Bo LKV:n toiminnan ytimessä ovat stailaus, sisustuslehtitasoiset kuvat ja digitaalinen media.
Bo LKV aloitti Turussa viime keväänä ja muotoili kiinteistönvälityksen liiketoiminnan uudelleen. Nyt Bo LKV on aloittanut myös pääkaupunkiseudulla maaliskuun alusta alkaen.
Asunnonmyyminen, -ostaminen ja kodinvaihto ovat tyypillisesti pitkiä projekteja. Bo:n periaatteena on silottaa tietä ja olla asiakkaan apuna ihan ensimmäisistä ajatuksista lähtien siihen asti, että uusi koti on tarvittaessa remontoitu valmiiksi ennen muuttoa.
Bo:n konsepti on Suomessa poikkeuksellinen: huippuammattilaiset stailaavat kodit, niistä otetaan sisustuslehti tasoiset kuvat, ja digitaalisen median parhaat konstit valjastetaan myyntityöhön. Bo:n viestintä onkin erittäin visuaalista; he ottavat ja jakavat kuvia, tykkäävät kauniista kuvista ja suosittelevat niitä. Perimmäisenä ajatuksena on, että aivan jokaisesta kodista voi tehdä upean sisustuslehtimäisen jutun.
Perustajaporukan innostus ja draivi uudenlaisesta asunnonvälityskonseptista tarttui ensin tekijäporukkaan eli stailaajiin, kuvaajiin ja välittäjiin, sitten kotinsa myyntiin antaneisiin asiakkaisiin ja lopulta ostajiin. Kaikki lähti liikkeelle siitä, kun perustajat miettivät ystäväpariskuntaporukalla, miten he itse haluaisivat, että heidän omat kotinsa myytäisiin.
”Havaitsimme, että meillä on runsaasti kokemusta asumisen eri palveluista sekä sosiaalisen median käytöstä myynnin ja markkinoinnin apuna. Juuri sosiaalisen median käytön asiakaskohtaamisissa ja sisustuslehtitasoiset kuvat halusimme tuoda mukaan tähän bisnekseen”, muistelee Bo:n toimitusjohtaja Tuomas Mäkelä.
Bo Helsinki on nyt valmiina: Helsingin Ullanlinnaan on sisustettu kaunis toimisto, 8 huippuvälittäjää on rekrytoitu ja yli 64 upeaa kohdetta on jo myynnissä. Toimistoa onkin luonnehdittu olohuoneeksi kaikille kodeista kiinnostuneille.
”Toivotamme kaikki kiinnostuneet poikkeamaan sisään ja juttelemaan kanssamme kahvikupposen ääressä”, hymyilee Helsingin toimiston vetäjä, aluejohtaja Heli Laiho.
Bo LKV välitti ensimmäisenä toimintavuotenaan 200 asuntoa, joiden yhteisarvo oli 43 miljoonaa euroa. Bo:n myyntiaika on noin 45 prosenttia lyhyempi kuin alueen asunnonvälittäjillä keskimäärin. Bo:n Turun toimisto sijaitsee osoitteessa Itäinen rantakatu 56, 20810 Turku ja Helsingin toimisto löytyy osoitteesta Neitsytpolku 12, 00140 Helsinki.
Tutustu Bo LKV:n toimintaan lisää täällä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Älä käytä tätä väriä – tekee sinusta epäviehättävän muiden mielestä
- Nämä juomat voivat aiheuttaa pysyvää vahinkoa hampaille: Lue miksi ja miten
- Äiti jakoi niksin, jolla tikun saa pois ihon alta: Vain yhden raaka-aineen avulla
- 5 yllättävää syytä, joiden vuoksi kädet kannattaa upottaa multaan
- 15 outoa syytä, joiden takia painosi nousee ”ilman selitystä”
- Jos kärsit aamupahoinvoinnista, syö tätä kasvia – se poistaa pahoinvoinnin
- 6-vuotias kuoli jättäen matolle sinisen läikän: Äidin sydäntä riipaiseva tarina
- Superhelppo jälkiruoka äitienpäivän kunniaksi – tarvitset vain muutamia aineksia
- Tämä YKSI asia riittää naisille, mutta miksi miehet eivät sitä anna?
- Nainen: Älä tee näitä 20 mokaa treffeillä, tai mies menettää kiinnostuksen
- Mies jätti vaimonsa 15 minuuttia naimisiinmenon jälkeen: Syytä on vaikea uskoa
- Onko kotonasi rikkinäisiä kukkaruukkuja? Tämän vuoksi niitä ei saa heittää roskiin
- Monia syitä miksi sitruunat kannattaa pakastaa: Näin kehosi kiittää vuosien ajan
- Parisuhdeasiantuntija: Tästä syystä naisella ei saisi olla paljon häntä nuorempaa miestä
- Jos käytät puhelintasi näillä 8 tavalla, olet todennäköisesti ahdistunut
- Tässä merkit, jotka paljastavat, että sinulla on toksinen anoppi
- 10 paikkaa, joista flunssa todennäköisimmin tarttuu
- Sinulla on 75 % suurempi riski avioeroon, jos tämä asia on elämässäsi
- 6-vuotias kuoli jättäen matolle sinisen läikän: Äidin sydäntä riipaiseva tarina
- 8 tuttua ruokaa, joita ei saa syödä raskauden aikana