Tällaiset ihmiset ovat onnellisimpia

Tutkimuksen mukaan lapsettomat pariskunnat raportoivat tyydyttävimmistä parisuhteista.
Brittitutkimuksen mukaan lapsettomuus voi johtaa parempaan avioliittoon. Avoimen yliopiston tekemän tutkimuksen mukaan lapsettomat pariskunnat kertoivat olevansa paremmissa, onnellisemmissa ja tyydyttävämmissä parisuhteissa sekä kokivat saavansa enemmän arvostusta kumppaneiltaan, kertoo brittilehti Telegraph.
Lapsettomat pariskunnat kertoivat myös käyttävänsä enemmän aikaa yhteytensä ylläpitoon. Tällaisia keinoja olivat muun muassa treffi-illat ja ihan vain pelkästään puhuminen.
Toinen brittilehti, Guardian, kuitenkin huomauttaa, että pyydettäessä arvioimaan onnellisuutta elämissään yleensä, tutkimukseen osallistuneista henkilöistä äidit olivat silloin onnellisin ryhmä, vaikka heidän romanttiset suhteensa eivät olletkaan täydellisiä. Sen lisäksi lapsettomat naiset olivat tutkimuksen mukaan vähiten onnellisia.
Miesten kohdalla tulokset menivät päinvastoin. Lapsettomat miehet olivat tutkimuksen mukaan hieman onnellisempia kuin miehet, joilla on lapsia.
Lähde: Newser
Nikotiininuuskat kotiovellesi edullisesti ja helposti
- Tilaa laillisesti netistä suoraan kotiovellesi.
- Suomalaisesta verkkokaupasta kaikki suositut tuotteet.
- Edullisesti lyhyellä toimitusajalla.
Luetuimmat
- Mies paljastaa: Tämä naisten eniten pelkäämä syy ei ole lähes koskaan syy sille, miksi mies pettää
- Seksin harrastamiselle on yli 200 syytä, totesivat tutkijat – yllättävä syy on suurelle osalle tärkein
- Jos olet miehen naisystävä, sinulla on vastuu näistä asioista
- Nämä 15 salaisuutta pariterapeutti haluaa sinun tietävän, ennen kuin tulet hänen vastaanotolleen
- Nämä 5 merkkiä osoittavat, ettei miehesi ole vielä valmis tulemaan isäksi