Yli 60 järjestöä vaatii: Translain uudistamista kiirehdittävä – ”Uudistuksen aika on nyt”
Järjestöt myös toivovat, että sukupuolen vahvistamisen ikäraja arvioitaisiin uudelleen ja se tehtäisiin mahdolliseksi myös alaikäisille.
Yli 60 suomalaista järjestöä on huolissaan niin sanotun translain säätämisen viivästymisestä. Järjestöt ovat julkaisseet Setan kautta yhdessä kannanoton, jossa ne kiirehtivät hallitusta uudistamaan translain.
Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) työryhmä on esittänyt raportissaan tammikuussa 2020 vaihtoehtoja, miten translakiuudituksen voisi toteuttaa. Raportin mukaan nykyinen oikeustila altistaa transsukupuoliset ja muunsukupuoliset henkilöt syrjinnälle ja muille oikeudenloukkauksille, erityisesti yksityisyyden loukkauksille.
Translain uudistaminen on hallituksen tavoitteena. Kannanoton allekirjoittaneiden järjestöjen mukaan on varmistettava, että uusi translaki ehditään säätää kuluvalla vaalikaudella.
”Uudistus on erittäin tärkeä ja sitä on odotettu vuosia. Uudistus parantaisi transihmisten itsemääräämisoikeutta, kehollista koskemattomuutta ja hyvinvointia sekä vapauttaisi terveydenhuollon resursseja”, järjestöjen kannanotossa todetaan.
Ikäraja arvioitava uudelleen
STM:n työryhmä on arvioinut raportissaan myös alaikäisten transihmisten tilannetta. Työryhmä huomautti, ettei nykyinen hallitusohjelmakirjaus tunnista työryhmän havaitsemia haasteita alaikäisten yhdenvertaisuuden toteutumiselle.
Työryhmä esitti vaihtoehtona, että sukupuolen juridinen vahvistaminen voisi olla mahdollista 15 vuotta täyttäneille. Myös järjestöt toivovat, että hallitus arvioisi uudelleen alaikäisten asemaa lakiuudistuksessa.
”Sukupuolen vahvistamisen lykkääntyminen jopa vuosilla heikentää transnuorten hyvinvointia huomattavasti. Mahdollisuus saada oikean sukupuolen mukaiset henkilöpaperit viivytyksettä helpottaisi lukuisten transnuorten elämää, vähentäisi syrjintää ja parantaisi nuorten hyvinvointia”, kannanotossa sanotaan.
”Sukupuolen vahvistaminen alaikäisenä on mahdollista muun muassa Norjassa, Irlannissa ja Maltalla. Uusi nimilaki on jo vahvistanut alaikäisten oikeuksia, sillä 15-vuotiaasta alkaen etunimen voi muuttaa toisen sukupuolen mukaiseksi. Sukupuolen vahvistamista koskevan lain olisi luontevaa olla linjassa tämän kanssa”, kannanotto jatkuu.
Sukupuolivähemmistöjen oikeudet eivät saa jäädä muiden asioiden jalkoihin
Järjestöt toteavat, että valtion on huolehdittava, että transihmisten ihmisoikeuksien toteutumista keskeisesti parantava lakiuudistus ei jää puolitiehen. Niiden mukaan kuormittava covid-19 poikkeusaika ja sote-uudistuksen tapaiset suuret hankkeet eivät ole riittävä syy jättää ihmisoikeustyötä tekemättä.
”Itsemääräämisoikeutta ja yksityisyyden suojaa vahvistavan, syrjintää ehkäisevän ja transnuoret näkyväksi tekevän translain uudistuksen aika on nyt”, järjestöt painottavat.
Kannanoton on allekirjoittanut tätä kirjoittaessa yhteensä 61 järjestöä, joiden joukossa on muun muassa ihmisoikeusjärjestöjä, opiskelijajärjestöjä sekä sosiaali- ja terveysalan järjestöjä. Allekirjoittaneita ovat muun muassa Ihmisoikeusliitto, Väestöliitto ja Palvelualojen ammattiliitto PAM ry.
Löydät kannanoton kokonaisuudessaan ja listan allekirjoittaneista täältä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suosittu lisäravinne lupaa apua uneen ja stressiin – toimiiko se oikeasti?
- Kesän trendijuoma houkuttelee ostamaan – saman voi tehdä kotona lähes ilmaiseksi
- Nämä merkit kertovat, oletko oikeasti hyvä kuuntelija – moni arvioi taitonsa väärin
- Oletko perfektionisti? Nämä 7 merkkiä kertovat sinulle vastauksen
- Pettääkö kumppanisi? Näihin merkkeihin moni havahtuu aivan liian myöhään
- Kuivaatko pyykit sisällä? Tämä voi lisätä yllättävää terveysriskiä
- Naiset yllättyvät kerta toisensa jälkeen – 9 asiaa, jotka miehet näkevät aivan eri tavalla
- Miehet ovat tästä yllättävän yksimielisiä – nämä asiat saavat kiinnostuksen lopahtamaan
- Millainen mökkipersoona olet? Tämä lista saa monet nauramaan ja nyökyttelemään
- Nämä kesäiset asiat kiihottavat yllättävän monia – märät vaatteet ovat vain yksi niistä
- Tutkimus paljastaa, mikä saa miehet ja naiset harrastamaan seksiä – yksi tekijä yhdistää lähes kaikkia
- Kivuton patti nivusessa tai kaulalla? Tämän oireen vuoksi kannattaa hakeutua lääkäriin
- Oletko erityisherkkä? Katso, kuinka moni näistä 10 merkistä osuu sinuun
- Mitä seksifantasiasi kertoo sinusta? Asiantuntija avaa yleisimmät haaveet
- Odottamaton syy voi pysäyttää käsimatkatavarat turvatarkastuksessa – näin vältät viivästyksen
- Nämä 10 virhettä voivat pilata suhteen heti alkuunsa – älä tee niitä uuden poikaystävän edessä
- Mikä naisten välisessä seksissä viehättää? Naiset kertovat rehellisesti fantasioistaan
- Jos haluat lyhentää kuukautisten kestoa, ota käyttöösi nämä keinot
- 11 kotikonstia hyttysenpistojen kutinaan – vanhat konstit eivät ole unohtuneet
- Mitä naiset arvostavat miehissä? Tältä näyttää 20 ominaisuuden lista