UMK:n artistit julkaistiin: Joku heistä on Suomen tämän vuoden euroviisuedustaja
Helmikuussa seitsemän esiintyjää kisaa paikasta viisulavalla.
Uuden Musiikin Kilpailun (UMK) kilpailijat ovat jälleen selvillä. Yle julkisti Suomen vuoden 2022 euroviisuedustajan paikasta kisaavat artistit keskiviikkona 12. tammikuuta.
UMK:ssa ovat mukana Cyan Kicks, BESS, The Rasmus, Younghearted, Olivera, Tommi Läntinen ja Isaac Sene.
”Uskon, että meillä on käsissämme kaikkien aikojen kovin ja monipuolisin UMK-artistikattaus. Mukana on artisteja Suomen legendaarisimmista esiintyjistä musiikkialan kuumimpiin nouseviin nimiin”, UMK-raadin puheenjohtaja Tapio Hakanen kertoo.
”Biisien taso on erittäin korkea ja olen todella kiitollinen, että Suomen kovimmat biisinkirjoittajat ja tuottajat ovat olleet mukana tekemässä näitä tulevaisuuden klassikoita. Tunnelmat biiseissä ovat vaikuttavia, mutta hyvinkin erilaisia ja toivon jokaisen suomalaisen löytävän näiden seitsemän biisin joukosta yhden tai monta suosikkia”, hän lisää.
Kilpailukappaleet julkaistaan yksitellen joka arkipäivä. Ensimmäinen kappale julkaistaan torstaina 13. tammikuuta ja viimeinen saadaan kuultavaksi ensikertaa perjantaina 21. tammikuuta – löydät julkaisuaikataulun ja kappaleiden nimet artikkelin lopusta.
Viisut toukokuussa Italiassa
UMK:n finaali järjestetään lauantaina 26. helmikuuta. Suomen euroviisuedustaja selviää Yle TV 1:ssä, Yle Areenassa sekä Ylen radiokanavilla kello 21 alkavassa suorassa lähetyksessä.
Itse Euroviisut järjestetään 10.-14. toukokuuta Italian Torinossa. Italia sai viisut järjestettäväksi, kun rockyhtye Måneskin toi voiton saapasmaalle viime vuonna kappaleella Zitti e Buoni.
Viime vuoden Euroviisuissa Suomea edusti UMK:n huimalla pistesaaliilla voittanut Blind Channel. Oululaislähtöinen violent pop -kuusikko sijoittui Dark Side -kappaleellaan viisuissa kuudenneksi, joka on Suomen viisuhistorian toiseksi paras sijoitus, ja sai finaalissa neljänneksi eniten yleisöääniä.
Alla UMK-kilpailijoiden kappaleet sekä niiden julkaisuaikataulu:
- Cyan Kicks – Hurricane, julkaistaan torstaina 13.1.
- BESS – Ram pam pam, julkaistaan perjantaina 14.1.
- The Rasmus – Jezebel, julkaistaan maanantaina 17.1.
- Younghearted – Sun numero, julkaistaan tiistaina 18.1.
- Olivera – Thank God I’m an Atheist, julkaistaan keskiviikkona 19.1.
- Tommi Läntinen – Elämä kantaa mua, julkaistaan torstaina 20.1.
- Isaac Sene – Kuuma jäbä, julkaistaan perjantaina 21.1.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Luuletko, että elämässäsi menee huonosti? Nämä merkit kertovat muuta
- Miehet, joilla on poikkeuksellisen hyvä vaimo, saavat kokea nämä 3 asiaa muita useammin
- Pelkkä hipaisu voi aiheuttaa kivuliaan palovamman – tarkista, kasvaako tätä pihallasi
- Luteita voi olla myös siistissä hotellissa – nämä merkit paljastavat ne
- Moni vanhempi luulee tätä kiireisen arjen pelastajaksi – pienen lapsen äiti huomasi sen vain pahentavan ongelmia
- Tunnistatko pulassa olevan uimarin? Väärä vastaus voi maksaa ihmishengen
- Voiko uskottomuus näkyä aivoissa? Tutkimus paljasti yllättävän yhteyden
- Tällaisista asioista tunnistaa tosiystävän – onko sinulla sellainen?
- Tärkeä taito uhkaa jäädä nykyajan lapsilta oppimatta – tässä moni vanhempi tekee virheen
- Alkuraskauden oireet voivat alkaa yllättävän varhain – 17 merkkiä ennen plussaa
- Jos et halua näyttää mummomaiselta, vältä näitä 25 asuvalintaa
- Voit iloita, jos pihaltasi löytyy näitä – pitävät punkit loitolla
- 6 juomaa, jotka voivat olla syynä siihen, ettei paino putoa
- Nainen, älä koskaan tee näitä 9 asiaa miehen takia
- 10 merkkiä siitä, että rakastat häntä enemmän kuin hän sinua
- Miten helppoa sinuun on rakastua? Katso, mitä horoskooppisi kertoo
- Muistatko nämä? Yli 20 vanhaa juhannustaikaa keskikesän yöhön
- Tee tehokas hyttysansa tyhjästä muovipullosta – tarvitset lisäksi kolme raaka-ainetta
- Erityisesti naisilla tämän juoman todettiin helpottavan masennusoireita
- Pitkästä suhteesta eronneet huomasivat nämä 10 muutosta ennen eroa