Naiset ovat parempia raha-asioissa kuin miehet, paljastaa tutkimus
Naiset mieltävät kuitenkin olevansa impulsiivisempia rahankäytössään, mutta käyttävät rahaa heräteostoksiin vähemmän kuin miehet.
Naiset ovat parempia raha-asioissa kuin miehet ja ovat taloudellisesti vastuullisempia. Tämä selviää sijoitusalusta eToron teettämästä brittitutkimuksesta.
Tutkimuksen mukaan naiset todennäköisemmin tietävät tarkalleen, kuinka paljon heillä on rahaa käyttö- ja säästötileillään. Naisilla myös todennäköisemmin on sekä käyttö- että säästötili kuin miehillä.
Tutkimuksesta uutisoineen Mirrorin mukaan yli puolet naisista (52%) kertoi olevansa haluttomia ottamaan riskejä rahan kanssa verrattuna 41 prosenttiin miehistä. Tämän lisäksi naiset todennäköisemmin tekevät itselleen budjetin ja noudattavat sitä kuin miehet.
Vaikka naiset olivat parempia hoitamaan raha-asioitaan, he todennäköisemmin mieltävät itsensä impulsiiviseksi ostosten tekemisen kanssa, mutta he kuluttavat näihin heräteostoksiin vähemmän rahaa kuin miehet. Miehet käyttävät noin 75 euroa heräteostoksiin kuukaudessa, kun taas naiset käyttävät noin 60 euroa.
Lähes joka toinen altis heräteostosten tekoon
Mirrorin mukaan tutkimustulokset osoittivat, että hoitaakseen raha-asioita tehokkaammin, yksi viidestä käyttää pankkinsa nettipalvelua seuratakseen rahankäyttöään. 15 prosenttia sen sijaan myönsi, ettei heillä ole aavistustakaan siitä, kuinka paljon heillä on pankissa rahaa.
Kolme viidestä parisuhteessa olevasta britistä ajattelee, että heidän kumppaninsa on hyvä raha-asioissa. Noin kolme neljästä (72%) sanoisi samoin itsestään.
43 prosenttia kuitenkin myönsi, että he ovat alttiita tekemään toisinaan heräteostoksia, jolloin taloudellinen varovaisuus unohtuu. Mirrorin mukaan yli kolmasosa on myös piilottanut vastuuttoman ostoksen kumppaniltaan.
Taloudellisten riskien ottamisen suhteen yksi kymmenestä on valmis laittamaan suuria summia peliin ison voiton/osinkoja saadakseen, kun taas 44 prosenttia on valmis laittamaan pienen summan peliin. 28 prosenttia osallistujista sen sijaan kertoi, että oli harkinnut sijoittamista osakkeisiin, mutta ei ollut sitä vielä tehnyt.
Lähde: Mirror
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Näin ilahdutat äitiäsi aikuisena – 5 asiaa, joita hän todella arvostaa
- Säästät sievoisen summan ruokaostoksissa, kun vältät tämän yleisen virheen
- Elinikäinen sairaus jää usein diagnosoimatta – jopa 90 000 suomalaista voi sairastaa tietämättään
- Jos huomaat nämä muutokset kävelyssä, käänny lääkärin puoleen
- Mikä on paras ikä hankkia lapsi? Tutkimus antaa yllättävän tarkan vastauksen
- Kolottaako kankkunen? Lääkäri kertoo tehokkaimmat konstit krapulaan
- Yllättävä mitta paljastaa riskin korkeaan verenpaineeseen – voit tarkistaa itse
- Harva nainen kehtaa tunnustaa seksifantasioitaan – moni niistä on myös miesten mieleen
- Pysäyttävä video: näin rasvapalo roihahtaa sekunneissa – muista munkkeja paistaessa
- Käytätkö piilolinssejä? Tämä virhe voi pahimmillaan sokeuttaa
- Älä hanki lapsellesi tällaista vaatetta – Tukes varoittaa turvallisuusriskistä
- Käytätkö piilolinssejä? Tämä virhe voi pahimmillaan sokeuttaa
- Tämän verran suomalaiset säästävät pahan päivän varalle – suurella osalla jää alle suosituksen
- 6 kysymystä, jotka jokaisen pitäisi kysyä itseltään viikon jokaisena päivänä
- Kuusi juomaa, jotka lisäävät turvotusta ja närästystä – yksi tulee monelle yllätyksenä
- Näistä merkeistä tunnistat uskollisen miehen – 6 miestyyppiä erottuu edukseen
- Tutkimus paljastaa suomalaisten miesten huolestuttavat asenteet – joka viides ajatteli näin
- Mikä peppumalli sinulla on? Näin se vaikuttaa siihen, mikä näyttää hyvältä päällä
- Näitä etunimiä annetaan nyt vauvoille – katso tämän hetken suosikit
- Jos sinulla on korkea verenpaine, tarkista ettet käytä näitä ravintolisiä tai rohdoksia