Kun kotona on kuuma, ensimmäinen ajatus on usein avata kaikki ikkunat selälleen. Moni tekee niin heti aamusta ja pitää ikkunat auki koko päivän. Jos ulkona on kuitenkin sisäilmaa kuumempaa, asunto ei viilene vaan alkaa lämmetä entistä enemmän.

Marttojen kotitalousasiantuntija Niina Silander muistuttaa, että helteellä moni yrittää viilentää kotiaan tavoilla, jotka voivat lopulta tehdä asunnosta entistä tukalamman.

Vinkit hellepäiviin

1. Älä tuuleta päivän kuumimpaan aikaan

Jos ulkona on enemmän lämpöä kuin sisällä, avoimista ikkunoista tulee sisään vain kuumaa ilmaa.

Siksi ikkunat kannattaa avata vasta illalla, yöllä tai aikaisin aamulla, kun ulkoilma on viilentynyt. Silloin tuuletuksesta on oikeasti hyötyä.

2. Pidä verhot kiinni

Myös verhojen avaaminen voi lisätä lämpöä asunnossa. Kun aurinko paistaa suoraan ikkunoista sisään, se lämmittää huoneita nopeasti.

Aurinkoisella puolella verhot ja sälekaihtimet kannattaa pitää suljettuina päivän kuumimpien tuntien ajan.

3. Märkä pyyhe ei ole pitkäaikainen ratkaisu

Moni laittaa niskaan kostean pyyhkeen tai ripustaa märän lakanan huoneeseen viilennyksen toivossa. Se voi tuntua hetken aikaa mukavalta, mutta vaikutus ei yleensä kestä pitkään.

Silanderin mukaan kosteus voi lisätä sisäilman tukaluutta, jolloin olo voi myöhemmin tuntua entistä kuumemmalta.

4. Tuuletin toimii parhaiten oikeaan aikaan

Pelkkä tuuletin ei jäähdytä huoneilmaa, vaan se liikuttaa ilmaa.

Parhaan hyödyn siitä saa, kun tuuletin laitetaan illalla tai yöllä avoimen ikkunan läheisyyteen. Näin viileä ulkoilma pääsee kiertämään asuntoon tehokkaammin.

Jos läpivetoa ei synny, ilmaa voi silti saada liikkeelle pitämällä ikkunat auki samalla seinällä ja käyttämällä tuuletinta niiden läheisyydessä.

5. Vältä turhaa lämmönlähdettä

Myös kodinkoneet nostavat sisälämpötilaa. Hellepäivänä kannattaa mahdollisuuksien mukaan siirtää uunissa kokkaaminen, saunominen ja muut paljon lämpöä tuottavat askareet viileämpään ajankohtaan.

Pienilläkin muutoksilla kodista saa huomattavasti miellyttävämmän helteellä.

Lähde: IS

Lue myös: